W czasie zwiedzania, przewodnik pokaże Państwu miejsca naznaczone obecnością postaci związanych z wiarą chrześcijańską - Świętych, Błogosławionych oraz księży szczególnie zasłużonych w historii miasta.
Kościół niezmiernie ważny i zasłużony dla Warszawy. W jego kryptach spoczywają wielcy Polacy, tu odbywały się ważne pogrzeby, demonstracje patriotyczne w latach niewoli. Od roku 1980 właśnie stąd transmitowana jest przez radio niedzielna msza święta; tutaj swoje kazanie do całego narodu głosił Kardynał Stefan Wyszyński.
Z wizytą u sióstr Wizytek – kościół Św. Józefa Oblubieńca (2)Tu przez lata rektorem był kapłan poeta Jan Twardowski. Jedna z nielicznych świątyń nie zniszczonych w czasie ostatniej wojny. Koniecznie trzeba obejrzeć zachowany 18 wieczny oryginalny wystrój. Pamiętaj, że tu – w sercu Warszawy, przez płot z UW – żyją i pracują od ponad 400 lat siostry Wizytki – zakon klauzurowy.
Kościół seminaryjny – Pokarmelicki p.w. Wniebowzięcia NMP i Józefa Oblubieńca Bogarodzicy (3)Od 1863 roku w miejscu tym przygotowują się do posługi przyszli kapłani kościoła powszechnego. To właśnie warszawskie seminarium ukończył błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Kościół można by rzec „oryginalny” w wystroju – warty dłuższego zwiedzania.
Kościół Św. Anny (4)Św. Anna dla wielu znana po prostu jako kościół akademicki. Wieki całe można by opowiadać o tej świątyni, jej histori, architekturze, wydarzeniach dawnych i tych bieżących, bo to jedna z najstarszych świątyń Warszawskich. My jednak chcemy zwrócić uwagę na postać bł. Władysława z Gielniowa – patrona Warszawy! Wybitny kaznodzieja, poeta i kompozytor.
Katedra p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela (5)Najważniejszy warszawski kościół, tu spoczywają królowie, książęta, biskupi, prymasi Polski. Od roku 2009 w kaplicy Literackiej znajdują się relikwie Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Tutaj znajduje się kaplica z doczesnymi szczątkami ś.p. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i tu jest cudami słynący Krucyfiks – ocalały z pożogi Powstania Warszawskiego.
Kościół sąsiedni – NMP Łaskawej – Patronki Warszawy (6)Od początku kościół należał do zgromadzenia ojców Jezuitów do których należeli: ks. Piotr Skarga – słynny z kazań sejmowych, osobisty kaznodzieja na dworze króla Zygmunta III Wazy, ks. Jakub Wujek – to jemu zawdzięczamy pierwsze tłumaczenie Biblii tzw. Wulgatę.
Spacer zakończymy na małym kościele p.w. Św. Benona (7)Mimo, że kościół jest mały w dodatku jakby schowany, ma wspaniałą i dramatyczną historię. To tutaj żył i pracował późniejszy święty i patron Warszawy Klemens Dworzak.